Wydarzenia

Ryzyko Bycia Żywymi – międzyszkolny warsztat terapii Gestalt.

TERMIN: 21.09 – 26.09.2021

MIEJSCE: Ośrodek Warsztatowy w Kikowie, Kików 91a, Solec Zdrój

„Zawsze jest ryzyko w byciu żywym, a kiedy jesteś bardziej ożywiony, ryzyka jest więcej.” Henrik Ibsen. Zapraszamy do udziału w V edycji międzyszkolnego warsztatu Gestalt przygotowanego we współpracy psychoterapeutów i trenerów: Olgi Haller z krakowskiego Centrum Counsellingu Gestalt z Jackiem Pansterem, Poza Granice. W tej edycji gościnnie warsztaty poprowadzi Mateusz Przyłęcki, aktor, reżyser i instruktor teatralny. Ten 6-dniowy wyjazdowy warsztat jest unikalnym doświadczeniem szkoleniowym, osobistym, relacyjnym i wspólnotowym. Po inspirujących doświadczeniach ostatniej edycji, tematem przewodnim tegorocznego wyjazdu pozostaje PROCES TWÓRCZY, który od samego początku odgrywa w podejściu gestalt kluczową rolę (PHG 1951, Zinker 1977), a który jest współcześnie rozpatrywany w kontekście relacyjnym. Zdaniem Spagnuolo Lobb (2003), twórczy proces to „improwizowane współtworzenie”, które wymaga, aby partnerzy byli obecni i żywi na granicy-kontaktu. Taka perspektywa wydaje się szczególnie istotna w czasach, kiedy ograniczone relacje i niepewność w kontakcie, a z drugiej strony przeciążenie bodźcami z otoczenia, prowadzą do powszechnego znieczulenia / desensytyzacji. Na warsztacie przyjrzymy się na nowo twórczemu procesowi w przestrzeni, w której – w duchu Gestalt – można będzie p o z w o l i ć sobie na ryzyko bycia żywymi, zanurzając się w “obezwładniające bogactwo” sfery między nami (Jacobs & Hycner 2020).

W tym celu, będziemy:

> z należytą uwagą i uznaniem ich funkcji badać obszary własnego znieczulenia i rozwijać w sobie dostęp do naszych zmysłów, doznań cielesnych i kinestetycznych. >> Kontakt z własnym ożywieniem jest warunkiem pełniejszej obecności, umożliwiającej postrzeganie (uśpionej) witalności klientki/a i wspieraniu jego/jej pełniejszego poczucia self;

> odkrywać swoje powody i sposoby na powstrzymanie się w kontakcie i z szacunkiem wnosić swój kinestetyczny rezonans do relacji z Drugim/ą. >> Rozpoznanie wzajemnego oddziaływania przywraca intencjonalność kontaktu i buduje ugruntowanie w relacji terapeutycznej;

> odkładać na bok to, co przemyślane, powtarza(l)ne i z roli, na rzecz spontanicznego odkrywania możliwości w kontakcie chwila-po-chwili. >> Wspólne bycie z klientem/ą w id sytuacji wspiera możliwość wyłonienia się twórczych figur na granicy-kontaktu.

OSOBISTE DOŚWIADCZENIA rozwojowe będą przeplatane prezentacjami z zakresu WSPÓŁCZESNEJ TEORII terapii Gestalt, a połączenie teorii-praktyki będzie stanowić inspirację do poszerzania własnych METAUMIEJĘTNOŚCI TERAPEUTYCZNYCH w działaniu. Wyjazdowy charakter warsztatu daje niepowtarzalną okazję zanurzenia się w twórczym procesie wynikającym ze WSPÓLNEGO BYCIA w przyjaznej przestrzeni, blisko natury. Warsztat wyjazdowy jest integralną częścią szkolenia w Centrum Counsellingu Gestalt i biorą w nim udział uczestnicy/ki obecnej XIV edycji Szkoły Counsellingu Gestalt. Jednocześnie program skonstruowany jest w taki sposób, aby był dostępny i wartościowy zarówno dla studentów/ek innych szkół gestalt na każdym etapie szkolenia, jak i dla absolwentów/ek, praktykujących counselling/terapię gestalt. Zapraszamy również adeptów/ki i absolwentów/ki innych szkół pomocy psychologicznej i treningu grupowego po wcześniejszej konsultacji z organizatorami. Dla osób spoza Centrum, to niepowtarzalna okazja do poznania, nauki i praktyki z doświadczonymi terapeutami-trenerami, którzy – w życiu, jak i w gabinecie – wysoko cenią autentyczność w kontakcie płynącą z podjęcia ryzyka bycia żywymi.

W programie m.in.:
– codzienny poranny rozruch (z wykorzystaniem somatycznego podejścia Body Mind Centering)
– 2 bloki warsztatowe współczesnej teorii-praktyki gestalt
– 4 rozwojowe bloki aktywizujące proces twórczy oraz performance
– 2 sesje terapeutyczne (jako klient/terapeuta) z superwizją
– codzienne spotkania procesowe (w parach)
– twórcze działania integracyjne (w różnych konfiguracjach)W sumie 60+ godzin warsztatowych, potwierdzonych zaświadczeniem ukończenia warsztatu.

Prowadzący:
OLGA HALLER – psychoterapeutka / trenerka / superwizorka gestalt
JACEK PANSTER – psychoterapeuta / trener gestalt
MATEUSZ PRZYŁĘCKI (gościnnie) – aktor, reżyser, instruktor teatralny

Koszt udziału w warsztacie: 1200zł. PROMOCYJNA CENA: 950zł (do 21 sierpnia), po tym terminie 1100zł (do 4 września).

Zakwaterowanie z wyżywieniem:
– 700zł/os – nocleg na strychu (miejsce z pościelą)
– 750zł/os – nocleg w pokojach 3-5 osobowych,
– 800zł/os – nocleg w pokoju 2-osobowym.W cenie 3 posiłki dziennie, wegetariańskie z deserem i bufetem kawowo – herbacianym.

Prosimy o telefoniczne/mailowe (tel. 668 733 931; mail: gestalt@haller.krakow.pl) zgłoszenie swoich preferencji zakwaterowania w celu sprawdzenia dostępności pokoi/strychu i dopiero wtedy dokonanie wpłaty za wyjazd (koszt warsztatu + zakwaterowanie) na konto Centrum Counsellingu Gestalt, ul. Olszańska 34/2, 31-517 Kraków: nr rach. ING 50 1050 1445 1000 0092 5509 3610.

ŚPIOCHY

Śpiochy

TERMIN: od 29.09, w każdą niedzielę od 15:00 do 17:00, przez 2 miesiące, w sumie 8 spotkań (o 17:00 zaczyna się grupa edukacyjna, która trwa do 19:00 – też zapraszamy)

MIEJSCE: Centrum Counsellingu Gestalt, Olszańska 34/2, Kraków

WSTĘP: pomysł narodził się podczas spotkania naszej grupy edukacyjnej przy pracy z Seminarium pracy ze snem (wprowadzenie + 5 pierwszych prac jest dostępne jako skan na stronie FB naszej grupy spotkaniowej).
Spotkania są bezpłatne.

PROPONOWANY PRZEBIEG: będziemy się spotykali raz w tygodniu przez dwa miesiące, aby popracować ze snami, inspirowani pracami Perlsa (z Seminarium… i/lub z filmów) lub dowolną inną ulubioną metodą pracy ze snami. Podczas każdego spotkania możemy zrobić 2 prace ze snami (uczestnicy zgłaszają się do roli terapeuty i klienta), 2 razy po 40 minut + 2 x 15 minutowe omówienia w formie interwizji koleżeńskiej + jedna przerwa. W dowolnym momencie pracy można poprosić grupę o wsparcie:)

Obowiązuje zasada poufności dotycząca tego, co “klienci” wnoszą w swoich pracach.

PO CO
Po to, aby oswoić swój własny warsztat pracy ze snami.
Żeby wzbogacić swoją pracę o jakości, które będziemy mogli zaobserwować w pracach koleżanek i kolegów.
I po to, żeby zajrzeć za kotarę własnych snów 🙂

GRUPA EDUKACYJNA

Grupa edukacyjna

W każdą niedzielę o 17:00 zapraszamy na spotkania nieformalnej grupy edukacyjnej, której celem jest pogłębianie teorii Gestaltu. Czytamy wybrany tekst (mamy ksera/skany), a następnie spotykamy się, by o nim porozmawiać. Osoby chętne do dołączenia, zapraszamy również do naszej grupy, gdzie składujemy teksty: http://www.facebook.com/groups/365376150794749/
Grupa jest zróżnicowana tj. są osoby po kursie, ze Szkoły, po Szkole, z innych szkół, i z innych modalności 🙂
Spotkania odbywają się w Centrum Counsellingu Gestalt na ul. Olszańskiej 34/2

ODWAGA BYCIA TWÓRCZYM – MIĘDZYSZKOLNY WARSZTAT TERAPII GESTALT

17 wrz 2019 o 14:00 – 22 wrz 2019 o 13:00

Zapraszamy do udziału w IV edycji międzyszkolnego warsztatu gestalt przygotowanego we współpracy Olgi Haller i Adama Hallera z krakowskiego Centrum Counsellingu Gestalt z Jackiem Pansterem, Poza Granice. Ten 6-dniowy wyjazdowy warsztat jest unikalnym doświadczeniem szkoleniowym, osobistym, relacyjnym i wspólnotowym.

Tematem przewodnim tegorocznego wyjazdu jest PROCES TWÓRCZY, który od samego początku odgrywa w podejściu gestalt kluczową rolę (PHG 1951, Zinker 1977, Spagnuolo-Lobb 2003), a który jest specyficznie rozumiany jako estetyczna jakość wyłaniająca się z pola w doświadczeniu pomiędzy jego uczestnikami. Więcej informacji tutaj.